„Dlaczego zebry nie mają wrzodów”

Autor Robert M.Sapolsky

„Fascynujące kompendium współczesnej wiedzy na temat psychofizjologii stresu łączące perspektywy 4 dyscyplin: psychologii, neurologii, immunologii i endokrynologii. Autor wnikliwie opisał, co dzieje się z człowiekiem, gdy doświadcza stresu. Dzięki lekturze zrozumiemy, w jaki sposób oddziaływanie stresu na organizm ludzki wpływa na całe nasze życie, czyniąc nas podatnymi na choroby cywilizacyjne, wywołując m.in. zaburzenia pamięci i funkcjonowania mózgu, otyłość czy cukrzycę. Stresu nie można wyeliminować, ale zrozumienie mechanizmów tej reakcji, jej przyczyn i efektów, pomoże nam radzić sobie z otaczającym światem.

Nieważne, jak wielki jest nasz konflikt z członkiem rodziny czy jak mocno zdenerwowała nas utrata miejsca parkingowego, rzadko uciekamy się do załatwienia tego rodzaju spraw przez walkę na pięści. Podobnie, raczej rzadko się nam przytrafia konieczność zaczajenia się i osobistego pokonania naszej przyszłej kolacji. Chodzi o to, że my, ludzie, żyjemy wystarczająco dostatnio i wystarczająco długo, i jesteśmy wystarczająco inteligentni, by generować wszystkie możliwe rodzaje stresujących zdarzeń jedynie w naszych głowach. Ile hipopotamów zamartwia się tym, czy ich ubezpieczenie społeczne będzie ważne do końca ich życia lub tym, co mają powiedzieć na pierwszej randce?”

Z humorem, entuzjazmem i dzieląc się historiami i doświadczeniami i obserwacjami z własnego życia autor przekazuje wiadomości naukowe w tak przystępny sposób, że aż chce się czytać. Nie zrażają nawet liczne odniesienia do badań naukowych.

Nie znam książki w języku polskim, która tak kompleksowo i z tak szerokiej perspektywy poruszałaby problematykę relacji stresu i zdrowia, którą czyta się z przyjemnością i chwilami z uśmiechem.

Oczywiście polecam ją ze względów praktycznych, aby lepiej rozumieć swoją zdrową fizjologię, słuchać jej, doceniać, że zasadniczo chce dla nas dobrze i wspierać ją.

Dla osób chorujących na tzw choroby cywilizacyjne kawał wiedzy i wsparcia. Dla innych wsparcie profilaktyki takich zaburzeń, rzetelna wiedza o tym jak rozumiec stres, z którego właściewie składa sie nasze życie i wiedza jak „obsługiwać” swój układ nerwowy.