Milczenie największym wrogiem kobiet (i innych uciszanych grup)

Rebecca Solnit w książce „Matka wszystkich pytań” porusza wiele ważnych kwestii ale MILCZENIE na temat przemocy wobec kobiet (milczenie kulturowe moim zdaniem) i pedofilii to jeden z ważniejszych wątków.

Na początku przytacza wywiad, którego udzielała na temat Virginni Woolf i jej twórczości. Dziwiła się, że dziennikarz na długo przywarł i drążył temat dlaczego nie miała dzieci. Nie przypomina sobie (ani ja), żeby ten temat był poruszany i to w kontekście tropienia czegoś złego , przy prezentowania mężczyzn twórców.  Dziennikarz  zamilkł na temat twórczości literackiej Woolf, a zajmowął się jej macicą. .Tu powinien raczej zamilknąć 🙂

 w 2000 roku (str 29 książki) wykazała, że dostępna nam wiedza  o stresie powodującym reakcję „walcz lub uciekaj” dotyczy badań nad SAMCAMI SZCZURAMI.  SAMICE natomiast i ludzi i szczurów przejawiają INNE ZACHOWANIA STRESOWE o chaMilczenie ma miejsce również w temacie stresu- KOBIETY INACZEJ GO PRZEŻYWAJĄ NIŻ MĘŻCZYZNI.  Grupa naukowcówrakterze „tend and befriend” , „bądź przychylna/y i się zaprzyjaźniaj”, -bądź razem z innymi w imię solidarności , wsparcia i porady. Osiągamy te cele za pomocą MOWY. Kobiety mają więc potrzebę opowiadania swojej historii, dzielenia się, doświadczenia zrozumienia, współczucia, bycia usłyszaną.

Tak więc „niemożność opowiedzenia swojej historii to śmierć za życia”. Oczywiście nie tylko kobiety mają takie potrzeby ale szczególnie kobietom opowiadanie ratuje wręcz życie, i uciszanie ich głosów (poprzez dewaluację ich samych lub/i doświadczanej przemocy) to też wielka przemoc wobec nich.

‚Kultura gwałtu lansuje pogląd, że świadectwa kobiet są bezwartościowe i niewiarygodne’.

Oprócz uciszania poprzez morderstwo i przemoc fizyczną i psychiczną,, uciszanie ma miejsce w pomniejszych formach; heit , dręczenie, napastowanie w mediach społecznościowych, dewaluacja, ignorowanie ośmieszanie w rozmowach (rodzina, praca, polityka). Wiele osób traktuje te zjawiska (również kobiety) jako oczywiste, „przecież w takiej kulturze żyjemy”.

Na szczęście żyjemy też w czasach zmiany, wiele jeszcze jest do zrobienia w tej sprawie ale jednak pokolenia kobiet wypracowały dla nas w Europie, prawo do głosowania, możliwość rozwiedzenia się, możliwość pracowania, uczenia się, studiowania, wybierania sobie partnera, partnerki, lub jej nie wybierania. Niestety miliony kobiet na świcie nie mają takiego szczęścia…

Wypadają trupy z szafy:

  • jimmy Savile, prezenter BBC został pośmiertnie oskarżony o molestowanie 450 ofiar, głównie młodych kobiet, ale również chłopców i kobiet dojrzałych. Tacy drapieżcy działają głównie  dzięki MILCZENIU samych zastraszonych ofiar jak i tych, którzy wiedzieli, a nie reagowali .
  • Roger Ailes, dyrektor Fox News przez ponad 50 lat molestował kobiety w pracy, stosował też przemoc fizyczną.
  • Bill Cosby odurzał swoje młode ofiary i gwałcił, również przez kilkadziesiąt lat swojej „kariery”.
  • Woody Allen, wykorzystujący seksualnie kilkuletnią i nastoletnią przybraną córkę, z tą drugą się potem ożenił, wykorzystując bezwzględnie zależność i ufność ofiar, a było ich więcej, również z poza rodziny. Jego pedofilskie zainteresowania widoczne są  w jego filmach, gdzie stary facet i nastolatka to jego ulubiony temat . Właśnie oglądnęłam serial dokumentalny „Allen contra Farrow”. Polecam jako studium przypadku drapieżcy latami przygotowującego swoje ofiary do wykorzystania seksualnego.
  • Roman Polański , też zasłynął w tym temacie
  • i wielu innych sławnych i władnych, o księżach i siostrach zakonnych nie zapominając, wychodzi na jaw coraz więcej faktów.

Drapieżcy szaleją i korzystają z milczenia ofiar, przyzwolenia społecznego, braku przepisów chroniących osoby wszystkich, a często okazuje się, że sprawca nie trafia za kratki, o ofiara przemocy, gwałtu jest uciszana, przekupywana pieniędzmi, by przestępca nie poniósł kary, by uniknąć zniszczenia w trakcie rozpraw sądowych.