Zwrot akcji – decyzja o odchudzaniu

Ciało staje się polem bitwy, miejscem, w którym dziewczynka czy kobieta próbuje rozwiązać swoje dylematy i problemy. Dzieje się to głównie nieświadomie.

Historii życia dziewczynek , które stają się potem niezadowolonym ze swoich ciał kobietami jest niezliczona ilość. Czy mimo to jest coś wspólnego w ich rozwoju? Co sprawia, że „wyprowadzają się” z własnego ciała i niszczą je głodówkami, objadaniem czy wymiotami? Co się dzieje, że inteligentne, mądre dziewczyny i kobiety wpadają w błędne koło objadania i głodzenia, a nawet choroby (bulimii, anoreksji) ?

Ciało staje się polem bitwy, miejscem, w którym dziewczynka czy kobieta próbuje rozwiązać swoje dylematy i problemy. Dzieje się to głównie nieświadomie. W jakimś momencie życia, wiele czynników  spotyka się w takiej konfiguracji i natężeniu, że pojawia się „decyzja” o tym, że „coś muszę zrobić ze swoim ciałem”. Taka decyzja wydaje się  dobrym rozwiązaniem i wyjściem z poczucia dyskomfortu w swoim życiu. Często tym wyzwalającym impulsem może być uwaga w szkole czy na zajęciach wychowania fizycznego typu „mogłabyś schudnąć” , nieraz jest to zachęta koleżanki, by razem się odchudzać. Innym razem jest to przykład odchudzającej się po raz kolejny mamy lub figura ulubionej modelki czy gwiazdy pop. Często jakaś porażka, ogólne niezadowolenie z siebie czy rozstanie z chłopakiem inicjuje początek odchudzania u osób z prawidłową wagą ciała. Oczywiście znaczna ilość osób  odchudzających się to te z nadwagą czy otyłością.

Oczywiście nie wszyscy odchudzający się wpadają w chorobę. Jakie są  więc elementy i etapy podejmowania decyzji?

Motywacją jest pragnienie, by stać się bardziej atrakcyjną , wartościową, pewną siebie  – co jest silnie kojarzone w naszej kulturze z niską wagą ciała.  Takimi treściami jesteśmy karmione od dzieciństwa :  wylewają się one z  pism kobiecych i młodzieżowych i ze stylu życia kobiet, które bez odchudzania kilka razy w roku nie wyobrażają sobie życia. W sklepach odzieżowych rozmiarówka jest często zaniżana, co bywa źródłem stresu dla normalnych kobiet, które widzą, że coś jest z nimi nie tak..

Istotne znaczenie ma fakt podwójności przekazu, którym od wczesnych lat życia są nasycane  dziewczęta . Mają być ładne, grzeczne i nie sprawiać kłopotu, dobrze się uczyć i nie martwić rodziców oraz nauczycieli. Nie sprawianie kłopotu innych swoimi „problemami” to często motyw przewodni wielu kobiet.  Większość z nich próbuje wywiązać się z tej nie pisanej umowy społecznej. Wiele z nich nie otrzymało wsparcia w rozwoju  swojej kobiecości od własnych matek i ojców jak i od społeczeństwa. Ich matki same często były zakłopotane seksualnym dojrzewaniem  córek i nie potrafiły ich wesprzeć w tym okresie życia. Można by pomyśleć,  że  osiągnięcie sukcesu w zakresie wagi da upragniony spokój i uznanie otoczenia. Odchudzanie jawi się jako droga do tego celu. Zamiast odpowiednio wpływać na swój rozwój i życie, zaczyna się kontrola kalorii, często kończąca się przygnębiającym błędnym kołem ciągłego odchudzania i tycia lub popadnięcia w zaburzenia jedzenia.